Please accept marketing-cookies to watch this video.

Ukraiński zespół Go_A, zyskał światowy rozgłos dzięki Eurowizji 2021 i utworowi „SHUM". FKP Scorpio Polska zaprasza na trzy koncerty w Polsce!

Go_A to zespół dokonujący nowoczesnej reinterpretacji ukraińskiego folkloru opakowanego w elektroniczne brzmienie. Nazwa zespołu składa się z „Go” oznaczającego „ruch” i „A” będącego starożytną grecką literą „alfa”, która nawiązuje do powrotu do kulturowych korzeni.

Historia zespołu rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy producent dźwięku Taras Szewczenko poznał etno piosenkarkę Katerynę Pavlenko. Po nagraniu kilku piosenek zdali sobie sprawę, że ukraiński folklor i muzyka elektroniczna idealnie do siebie pasują, łącząc energię i emocje w wciągającą mieszankę. Dziś Go_A tworzą wokalistka Kateryna Pavlenko oraz muzycy Taras Shevchenko, Ihor Didenchuk i Ivan Hryhoriak.

Kateryna Pavlenko przewodzi etnicznej części zespołu. Przez większość swojego życia studiowała folklor. Kateryna potrafi śpiewać tzw. „białym głosem”, autentyczną techniką śpiewu folklorystycznego i dysponuje ekstremalnym wokalem. Kateryna była etniczną trenerką wokalną dla studentów kierunków artystycznych. Utwór „SHUM”, znany z Eurowizji napisała właśnie ona.

Taras Shevchenko to klawiszowiec i perkusista oraz producent dźwięku Go_A. Działa w różnych stylach muzycznych i potrafi łączyć w muzyce zupełnie różne rzeczy, jak ukraińską sopilkę i brazylijską perkusję, czy też bandurę, ciężkie gitarowe riffy i Drum’n’base. W swojej karierze muzycznej grał w różnych zespołach hip-hopowych, metalowych i world music. Obecnie Taras pisze wspólnie z Kateryną muzykę dla Go_A.

Ihor Didenchuk to folklorysta i wyjątkowy multiinstrumentalista, którego bogaty arsenał muzyczny obejmuje tak tradycyjne ukraińskie instrumenty, jak sopilka, frilka, floyara, tełynka, trembita i drymba.

Iwan Hryhoriak wychował się w Karpatach. Na gitarze gra od 12 roku życia. Ivan eksperymentuje ze stylami i brzmieniami muzycznymi, m.in. z akustyką (styl palcowy), prog metalem (gitara basowa), kontrabasem w orkiestrze ludowej i gitarą elektryczną.

W 2016 roku Go_A zwyciężyło w konkursie „The Best Track in Ukrainę”. Piosenka „Vesnyanka” od razu znalazła się w rotacji radiowej i przez 6 tygodni utrzymywała się na szczycie listy przebojów „10Dance”. Tym samym zespół został nominowany do tytułu „Odkrycie Roku KissFM”.

W listopadzie 2016 roku zespół zaprezentował swój pierwszy album #Ідиназвук (#FollowTheSound). Wiosną 2019 „Vesnyanka” znalazła się w pierwszej dziesiątce list przebojów іTunes Dance na Słowacji.
Na początku 2020 roku Go_A wygrał ukraińskie krajowe selekcje do konkursu piosenki Eurowizji, uzyskując najwyższą możliwą liczbę punktów zarówno od jury, jak i głosowania w telewizji. Po odwołaniu Eurowizji 2020 Go_A został wybrany na ukraińskiego kandydata na Eurowizję 2021.

Pod koniec 2020 roku Go_A został nominowany do ukraińskiej nagrody muzycznej „Yuna” w kategorii Odkrycie roku. W maju 2021 Go_A wziął udział w Konkursie Piosenki Eurowizji z piosenką „SHUM” w całości w języku ukraińskim. Według wyników ogólnych zajęli 5. miejsce, a według wyników głosowania w telewizji – 2. miejsce. SHUM stał się światowym trendem w Spotify, trafiając na szczyty większości europejskich list przebojów, stał się numerem 2 w Spotify VIral USA i numerem 1 w Spotify Viral Worldwide. SHUM stał się także pierwszą ukraińską piosenką, która znalazła się na liście 200 najlepszych przebojów magazynu Billboard.